Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™, LabXpert™ Printer |
|---|
Brady™ HandiMark Tamper-Resistant Tapes
HandiMark Tamper-Resistant Tapes are made of B-530 tamper resistant film, which destructs upon removal, breaking into small pieces.
| Color | White |
|---|---|
| Length (English) | 50 ft. |
Brady™ IDXPERT™ and LABXPERT™ FreezerBondz II Labels: Rectangular with Circles
Labels withstand environments from LN2 to autoclave, helping preserve research while maintaining sample traceability
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Description | Surface Mount |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | Black,White |
| Quantity | 300/Pk. |
| Material | Polyester |
| Width (Metric) | 25.40 mm |
| Thickness (Metric) | 0.081 mm |
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | LabXpert™ Printer |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +130 °C |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ StainerBondz™ Tissue Cassette Labels
Give histology and anatomical pathology labs a reliable solution for lab labeling and specimen tracking
| Thickness (Metric) | 0.117 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Label |
| Width (English) | 1 in. |
| Labels per Row | 1 |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| For Use With (Application) | General identification, Laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (English) | 0.25 in. |
Brady™ MiniMark™Industrial Printer Self-Laminating Die Cut Labels
MiniMark™Industrial Printer Die Cut Labels are made of self-laminating vinyl (B-427), an excellent material for wire and cable identification. This material has good clarity, conformability and is self-extinguishing.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Industrial printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL, UL969, RoHS 2005/618/EC MCV |
| For Use With (Application) | Ideal for wire and cable identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ LABXPERT™ StainerBondz™ Polyester Microscope Slide Labels
StainerBondz™ Super Chemical Resistant Polyester (B-481) is designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | LabXpert™ Printer and RoHS directive |
| Color | Black,White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC, MCV 2005/618/EC |
| For Use With (Application) | General identification, Slide label ID |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (English) | 0.9 in. |
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White,Translucent |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ LABXPERT™ Nylon Cloth Labels
LABXPERT™ Nylon Cloth Labels are nylon cloth (B-499) wrap-around labels that are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Description | Surface Mount |
|---|---|
| Color | Black,White |
| Material | Nylon Cloth |
| Finish | Matte |
| Format | Label |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ and TLS-PC Link™ Labels
and TLS-PC Link™ Labels are printable labels for thermal transfer printers that can be permanent or repositionable.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
Brady™ Labelizer™ PLUS and VersaPrinter™ High-Performance Polyester Tape Cartridges
Choose between tape cartridges with Hi-Performance Polyester Tape (B-569) or the highly reflective B-584 material for use with the Labelizer™ PLUS and VersaPrinter™.
| Format | Cartridge (Tape) |
|---|---|
| Length (Metric) | 33.53 m |
| For Use With (Equipment) | Labelizer™ Plus and VersaPrinter™ Label Makers |
| Length (English) | 110 ft. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ PowerMark™ Printer Accessories
Replacement parts for the PowerMark™ Industrial Sign and Label Printer.
| For Use With (Equipment) | PowerMark™ printer |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ IDXPERT™ and LABXPERT™ FreezerBondz II Labels: Rectangular
Labels withstand environments from LN2 to autoclave, helping preserve research while maintaining sample traceability
| Thickness (Metric) | 0.081 mm |
|---|---|
| Format | Label |
| Description | Surface Mount |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™, LabXpert™ Printer |
| Color | Black,White |
| Temperature Range (English) | -320.8°F to 249.8°F |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | General and industrial identification, Laboratory identification |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |